Achievements

Aim High!

Neon Competition on Sunday 19th November 2023

CONGRATULATIONS!

Very well done to the 38 girls & boys that took part in the Neon Competition on Sunday 19th November.

Avondale managed to achieve a very respectable 24 1st-6th places!
6 gold medals, 7 silver medals, 3 bronze medals, 2 fourth places, 3 fifth places and 3 sixth places. WELL DONE EVERYONE!

Round 1 (Girls)

Sofia Muller 9yrs Level AP 1st Gold
Amelia Jin 9yrs Level AP 3rd Bronze

Round 2 (Girls)

Olivia Brooks Benz 7yrs Level 1 1st Gold
Ailish Pakulis 8yrs Level 1 1st Gold
Sofia Kearns 8yrs Level 1 2nd Silver
Freya Sykes 7yrs Level 1 5th Rosette
Mihaela Palii 8yrs Level 1 5th Rosette

Round 2 (Boys)

Teddy Naismith 6-7yrs Level 1 4th Rosette
Henry Tindell 6-7yrs Level 1 6th Rosette

Round 3 (Girls)

Harriet Stewart 9yrs Level 2 1st Gold
Jessica Stewart 10-12yrs Level 2 2nd Silver
Niamh Humphreys 8yrs Level 2 3rd Bronze
Georgia Meredith 9yrs Level 2 4th Rosette

Round 3 (Boys)

Louis Masjedi 6-7yrs Level 2 1st Gold
Miles Dean 6-7yrs Level 2 2nd Silver

Round 4 (Girls)

Sofia Cook 8yrs Level 4 1st Gold
Elizabeth Maramba 8yrs Level 4 2nd Silver
Olivia Shine 8yrs Level 3 2nd Silver
Holly Engall 11-12yrs Level 4 3rd Bronze
Kayla Salamao De Lemos 9yrs Level 3 6th Rosette

Round 5 (Girls)

Rosalie Penagos 10yrs Level 4 5th Rosette
Kitty Crouch 9yrs Level 4 6th Rosette

Round 6 (Girls)

Elaie Zezelj 10yrs Level 5 2nd Silver
Nora Wake 12+yrs Level 5 2nd Silver

Also a well done to Lottie Neel who won the best Neon sign comp in her round (Round 4) her prize was a £10.00 book voucher and some sweets.

Thank you to our wonderful coaches Michaela, Hazel, Abbie and Tom.
Thank you Neon for another GREAT Competition!

All pictures added to the Gallery Page

Kind regards,
Mrs. M. Marshall
Club Manager

Results Tables:

NeonGymnastics.co.uk

Neon Competition on Sunday 25th June 2023

CONGRATULATIONS!

Congratulations to ALL our gymnasts that took part in the Neon Competition on Sunday 25th June.

A special shout out to:

Elizabeth Maramba Gold Medal 8yrs.
Niamh Humphreys Gold Medal 8yrs.

Nancy Ward Silver Medal 8yrs.
Nadia Kelly Silver Medal 9yrs.
Elena Urbanowicz Silver Medal 10yrs.

Matilda James Bronze Medal 8yrs.
Georgia Meredith Bronze Medal 9yrs.

Bree McLaughlin 4th place 8yrs.
Amelia Jin 4th Place 9yrs.
Sophia Muller 4th place 9yrs.

Liberty Blyth Trewartha 5th place 8yrs.
Olivia Shine 5th place 8yrs.
Kayla Salamao De Lemos 5th place 9yrs.

Maia O’Dwyer 6th place 11yrs.
Nora wake 6th place 12yrs.

Also well done to Elena Urbanowicz and Nancy Ward who won the
Neon sign comp in their round.

Thank you to our coaches and to Neon for hosting a great competition

All pictures added to the Gallery Page

Kind regards,
Mrs. M. Marshall
Club Manager

Results Tables:

NeonGymnastics.co.uk

Some of our advanced gymnasts took part in the London Gymnastics Floor and Vault competition on 22nd & 23rd April 2023.

This was our first competition post covid, so it was a new experience for most of these gymnasts.

They all performed well and enjoyed showing their routines to an audience.  

Avondale won two bronze medals so credit to Matilda James and Amelia Jin.

Well done to ALL the gymnasts that participated and a big thank you to their coaches.

 

Our next competition is on Sunday 25th June 2023

Good Luck to all the Avondale gymnasts who will be taking part.

 

2017/18

2018 was quite a successful year for competition results.

Girls Regional Grades Championships 03/03/2018

Olivia Mace: Distinction

Jessica Bite: Passed

Sofia Prawdziak: Passed

Grade 6 (Out of Age)

Jessie Lillie: Distinction 4th/29

Latina Natarajan: Distinction 8th/29

Grade 5 (In Age) 

Jessica Cashman: Distinction 7th/37

Sara Malik: Distinction 13th/37

Grade 4 (In Age)

Emmie Atkinson: Distinction 1st/20 Gold medal overall

National Grades 4-1 Championships

Olivia Lett: Passed

Voluntary In & Out of Age Level 5 Spring Championships

Level 5: 9 yrs

Jessica Cashman: Bronze Medal overall

Jessie Lillie:

Level 5: 13 years

Mia Anghileri-Jarman 10th

Level 5: 14+ years

Florence Hills: 8th

Team Championships Sunday 10th June

Emmie Atkinson, Mia Anghileri-Jarman, Jessica Cashman & Florence Hills represented Avondale in the Level 5 Senior Team Competition.

They did very well competing in a Senior category in spite of the fact that 3 of them were 2-3 years younger.

WEll Done to ALL Gymnasts and Coaches!

2016/17

2017 was quite a successful year for Avondale. We had a new HPC Pavel Todorov join our coaching team at the end of 2016. His knowledge and experience has helped in preparing our gymnasts for competitions where they have performed well and all achieved good results.

GIRLS REGIONAL GRADES CHAMPIONSHIPS 20TH FEBRUARY 2017

GRADE 6 IN AGE

Three girls competed (Jessica Cashman, Sarah Malik and Rhianne Sparrow) They all passed with Distictions

Jessica Cashman finished in the top 10 out of 37 gymnasts

GRADE 5

Three girls competed (Emmie Atkinson, Holly Baxter, and Rosie Reed) They all passed, two of them with Distinctions

GRADE 4

Francesca Anderson passed with Distinction.

Grade 3
Florence Hills passed with Distinction.

GRADE 3

Mia Anghileri-Jarman passed her grade.

VOLUNTARY IN/OUT OF AGE LEVEL 5 SPRING CHAMPIONSHIPS 7TH MAY 2017

LEVEL 5 IN AGE


8 YRS: Jessica Cashman came 6th overall winning a ribbon, she also won a Bronze medal on Beam

10 YRS: Francesca Anderson 29th out of 36 gymnasts.


11 YRS: Haruka Kurz came 7th out of 27 gymnasts and won a Gold medal on Vault
13 YRS: Florence Hills won a Silver medal on Bars.

VOLUNTARY IN/OUT OF AGE LEVEL 5 CHAMPIONSHIPS 15TH OCTOBER 2017

LEVEL 5 OUT OF AGE

9 YRS: Emmie Atkinson came 13th out of 20 gymnasts


12 YRS: Mia Anghileri-Jarman came 3rd overall winning a Bronze medal
13 YRS: Florence Hills came 2nd winning a Silver medal.

WELL DONE TO ALL OUR GYMNASTS AND COACHES!

2015/16

2016 was a difficult year for Avondale as we lost our male coach to another club. In true Avondale spirit we carried on and prepared our gymnasts for competitions where they performed well and achieved good results.

Girls Regional Grades Championships 20th February 2016

Grade 6 In Age

4 girls competed (Emmie Atkinson, Tanya Ivasyuk, Sienna Marodeen & Rosie Reed) they all passed with Distinction.

Grade 5

2 girls (Ruby Honnor & Francesca Anderson) passed.

Grade 3

2 girls competed (Maddie Fiford & Eden Honnor) they passed with Distinction. Eden came 6th overall. Maddie came 4th overall with the best score on Floor, 2nd best on Vault, Bar & Range & Conditioning.

National Grades 4 – 1 Championships

3 girls participated (Olivia Lett, Sophia Eichmann, Haruka Kurz & Mia Anghileri – Jarman) All three passed.

Twin Piece Championships 13th November 2016

Level 5

Mia Anghileri – Jarman & Maddie Fiford 23rd

Ruby Honnor & Francesca Anderson 24th

Level 4

Olivia Lett & Haruka Kurz 5th Overall.

WELL DONE TO EVERYONE THAT COMPETED THIS YEAR.

“The Gymnasts of the Term” 

The winners for 2015/16 are: 

Autumn 2015 Pre-School

1st Jake DUCKWORTH (Gymnast of the Term)

2nd Philip NAUMOSKI (Most Improved)

3rd Chloe ADAMS (Excellent Work)

Spring 2016 Recreational

1st Lucy GARNISH (Gymnast of the Term)

1st Owen MILES (Gymnast of the Term)

2nd Evie CALAM (Most Improved)

2nd Natalia WARREN (Most Improved)

3rd Ruby ASHLEY HACKER (Achievement)

3rd Micah GIBBS (Achievement)

Summer 2016 Squad 

1st Olivia LETT (Gymnast of the Term)

2nd Emmie ATKINSON (Most Improved)

WELL DONE EVERYONE!

2014/15

2015 was another successful year for Avondale. Our squad boys and girls performed well and achieved more great results.

GIRLS REGIONAL CLUB GRADES CHAMPIONSHIPS: 1ST MARCH 2015

Grade 5: Haruka Kurz passed.

Grade 4: Eden Honnor, Maddie Fifford & Mia Anghileri Jarman all passed.

Grade 3: Olivia Lett passed with Distinction.

Grades 2-1 Flora Anghileri-Jarman & Lottie Burridge both passed with Distinctions.

LONDON REGIONAL CHALLENGE: 26TH APRIL 2015

Jack Mower qualified to compete & came 29th out of 35 gymnasts.

LONDON VOLUNTARY IN/OUT OF AGE LAVEL 4/3/2 CHALLENGE FIG: 24TH MAY 2015

Level 4 In Age: Lottie Burridge 4th

Level 4 Out of Age: Flora Anghileri-Jarman 5th Gold Medal on Vault.

Level 2: Tabitha Nutt Gold Medal

TEAM CHAMPIONSHIPS: 28TH JUNE 2015

Avondale’s Team of 5 girls came 6th out of 12 & showed excellent team work throughout the competition.

BOYS NDP LONDON REGIONAL QUALIFIERS: 13TH SEPTEMBER 2015

Jack Mower Level 2 Elite 5th & Romano wang Level 2 Elite 7th.

Both boys were selected for the London Regional Team to compete in the National Men’s Elite Grade Finals in Birmingham on 15th November 2015.

4
Jack Mower & Romano Wang

VOLUNTARY IN/OUT OF AGE LEVEL 5 CHAMPIONSHIPS: 4TH OCTOBER 2015

Level 5 In Age : Haruka Kurz 10th (9yrs) 

Mia Anghileri-Jarman 6th Bronze Medal on Vault, Eden Honnor 7th & Maddie Fifford 9th (10 yrs)

Olivia Lett 3rd Bronze Medal, Gold on A Bars & Bronze on Floor, Sophia Eichmann 2nd Silver Medal, Bronze on Beam & A Bars. (11 yrs)

 

1
Haruka, Eden, Maddie & Mia
Olivia Lett & Sophie Eichmann
Olivia Lett & Sophie Eichmann

 

LONDON VOLUNTARY IN/OUT OF AGE LAVEL 4/3/2 CHALLENGE FIG: 11TH OCTOBER 2015

Level 2 Tabitha Nutt 3rd Place Bronze Medal (14+)

NATIONAL MEN’S ELITE GRADE FINALS IN BIRMINGHAM: 15TH NOVEMBER 2015

Jack Mower received the highest mark on High Bar & Romano Wang came a very respectable 36th out of 72 boys.

WELL DONE EVERYONE!

2013/14

Girls LGF Twin Piece | 10th November 2013, Heathrow

Tabitha Nutt & May Collins won silver medal.
Tabitha Nutt & May Collins won silver medal.

Men’s NDP Finals | 2nd November 2013, Birmingham

Daniel Saboohi came third in the NDP finals.
Daniel Saboohi came third in the NDP finals.

Out of Level Age 3 & 2 Girls | Oct 20 2013, Heathrow

Lucy, Andrey, Tabitha and may
Lucy, Andrey, Tabitha and may
  • Tabitha Nutt came 1st Overall L-3 and won Gold on Bars, Beam and Vault.
  • May Collins came 2nd overall L-3 and won Gold on Floor.

Level 5 & 4 Out of Age Autumn Championship | Oct 6th 2013, Heathrow

Savanah Lotty Madison With Lucy
Savanah Lotty Madison With Lucy
  • Madison Hutton came third Overall and took Gold on Bars and Vault.
  • Savanah Knott Came first on Beam and Floor.

London Gymnastics Grade Championship | 9th/10th March 2013

London Gymnastics Grade Championship | 9th/10th March 2013

ACHIEVEMENTS | 2014

2014 was another good year for Avondale. Various competitions and Grades achieved excellent results.

NDP GRADES:

GIRLS:

March 2014 NDP Club Grades:

Haruka Kurz pass

Maddie Fifford Bronze Medal overall (highest score on A bars)

CLUB GRADE 13:

Mia Anghileri-Jarman, Eden Honnor, Jenna Senior, Martha Collins all passed Jenna achieved a distinction.

CLUB GRADE 12:

Olivia Lett passed with distinction.

CLUB GRADE 10:

Lottie Burridge passed, came 6th overall and got a ribbon.

CLUB GRADE 9:

Katherine Liley won Gold overall and had the highest score on vault, bar & beam.

LGF & HEATHROW INVITATIONAL CHAMPIONSIPS JUNE 2014:

Flora Anghileri- Jarman competed in Level 4 & came 18/24. Flora won a Gold medal on Vault.

Tabitha Nutt competed in Level 2. Tabitha came 2nd overall and won a Siver Medal. Tabitha also won 2 Gold Medals for Vault & Bars. This was a high level competition and Tabitha’s score was really impressive for this standard.

VOLUNTARY IN & OUT OF AGE LEVEL 5 CHAMPIONSHIP OCTOBER 2014:

Mia Anghileri-Jarman, Eden Honnor, Haruka Kurz,Olivia Lett & Lottie Burridge all did well.

BOYS:

Romano Wang competed U8 Elite. Romano came 3rd overall winning a bronze medal.

Ralph Hassan U8 Elite passed his grade & came 4th.

Jack Mower (L1 Elite-in age) passed his grade & selected to represent London at NDP Finals in Birmingham. London came 6/12

INDIVIDUAL APPARATUS 4TH MAY

Jack Mower won Silver Medal overall & a Gold Medal on High Bar.

2012/13

London Regional Annual Awards 29th December, 2012

Finnian Daly, Astad Mistry, Daniel Saboohi and May Collins
Finnian Daly, Astad Mistry, Daniel Saboohi and May Collins

Boys NDP Competition 11th March 2012

  • Finian Daly came 4th overall in L3.
  • Cameron Mayor took gold on rings in L5.
  • Astad Mistry competed in L5, Came 2nd overall and took gold on High bar.
  • Daniel Saboohi Competed in L2, came 3rd overall winning bronz medal and took gold on rings.

London Open

  • Astad Mistry came second overall in L5.
  • Cameron Mayor came 4th overall in L5 with the highest score on High bar.

Appratus Competition November 2012

  • Daniel Saboohi came 1st on Vault in U10’s category.
  • Finnian Daly took gold on P/Bars in U14’s category

Girls Club Grades Competition – February 2012

  • Katherine Liley took silver overall in Grade 11.
  • Tabitha Nutt came 3rd overall in Grade 10
  • May Collins came 3rd overall in grade 6 and chosen to be a member of the team to represent London in National finals in Birmingham.

2011/12

Boys NDP Competition 20st march 2011

  • Finian Daly came 3rd overall in L2.
  • Cameron Mayor, Daniel Saboohi and Finian daly all qualified for a place in the National Finals team competing for London region in Birmingham on 14th May 2011.
  • Daniel was invited to Lilleshall for National training.

Club & Regional Qualifiers Competition

  • Danial Sobohi took Gold on Pommel Horse in level 1.
  • Finnian Daly 3rd place overall, Gold on floor in level 2.
  • Astad Mistry took Gold on High bar in level 4.
  • Cameron Mayor, Danial Saboohi and Finnian Daly selected in a London team competing in nationals held at Birmingham.
  • Daniel invited to Lilleshall national training centre for training.

Tony Johnston Competition

  • Astad Mistry came 1st and Cameron Mayor came 3rd overall in Level 5.
  • Daniel Saboohi came 1st overall and took 6 gold medals in level 2.
  • Linus Hardwick came 1st Overall in Level 4 out of age.
  • Jai Patel came 1st overall in level 2 out of age.

National Development Programme Club Grades

  • Fabianna Rodi took gold model on asymmetric bars.
  • May Collins came 1st overall in N.D.P. club grades with national finals and took gold on beam and asymmetric bar. She also secured a place in the London team competing for nationals in Birmingham.

Novice/Club Programe Spring and Autumn Competition April 2011

  • Katherine Liley came 1st overall and took gold medal on vault.
  • Tabitha Nutt came 3rd overall and took gold medal on vault.

Voluntary Competition

Voluntary Competition

  • Katherine Lily came 2nd overall and took gold medal for asymmetric bar.
  • Savannah Knott took gold medal for asymmetric bar.

2010/11

Girls Club Grades Competition March 2010

  • Savannah Knott – Grade 14, 1st place overall
  • Anna Perkins – 2nd place

Boys Peter Moore Competition 28th November 2010

  • Astad Mistry – Gold Medal on High bar
  • Finian Daly – 3rd place L4 in age

Regional Autumn Competition 31st Oct 2010

  • May Collins – 3rd place

2009/10

Boys NDP Competition 1st march

  • Adrian Demetrescu came 1st overall, Gold on floor and pommel in level 1. He also selected in the regional team to represent London in nationals finals.

Boys Peter Moore Competition 22nd November

  • Cameron Mayor – Level 2 Out of age. 2nd overall
  • Astad Mistry – Level 2 out of age, 3rd place overall
  • Christian Cox – level 4 – 6th place overall, Gold medal on vault.

Girls Club Grades Competition March

  • Sally Lessing 3rd Overall in Grade 13
  • Mckenzie Roberts 3rd overall in Grade 11

Individual 4 Piece Competition 9th May

  • May Collins in Novice 9 years old came 3rd overall

2008/09

Boys NDP Competition  16th March

  • Nocolas Dyurivic took gold on floor.

Boys Peter Moore Competition 30th November

  • Adrian Demetrescu — 2nd overall in P4 U8 and won two gold on floor and high bar

Girls Club Grades Competition  March

  • Amelia Bradley (club grade 1)selected in the regional team to represent London at the national finals in Birmingham

Individual 4 Piece Competition 20th April

  • Millie Bradley Gold medal
  • Victoria Bradley Silver medal

Team 4 Piece Competition 11th May

Mille Bradley, Victoria Bradley, Isabel Flindt, Jacqui Holmes Competed as a team and Won 1st place and achieved 4 gold medals for Avondale.
Mille Bradley, Victoria Bradley, Isabel Flindt, Jacqui Holmes Competed as a team and Won 1st place and achieved 4 gold medals for Avondale.